Uluslararası piyasalar

S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörün yedisi günü değer kazanımlarıyla tamamlamayı başarırken, hammadde ve sanayi hisselerinde sırasıyla %1 ve %0,86 oranlarında görülen satışlar endeksi baskıladı. Altyapı ve gayrimenkul sektörleri ise sırasıyla %1,94 ve %1,39’luk kazanımlarıyla endeksi destekledi.

Eurotahvil Piyasaları

FED üyelerinin enflasyon beklentilerinin yükselmesine rağmen kısa vadede uygulanan politikanın değişmeyeceğine dair yaptıkları açıklamalar ve 30 yıl vadeli ihracın yüksek taleple karşılaşması Amerikan tahvillerinde alışa sebep oldu. ABD 10 yıllık tahvilin getirisi 4 baz puan gerileyerek %1,08 seviyesinden günü sonlandırdı. Avrupa bölgesi tahvilleri de pozitif seyretti. İngiltere ve Almanya 10 yıllık kıymetlerinin getirileri yaklaşık 5 baz puan civarında daralarak sırasıyla %0,30 ve -%0,52 seviyesinden günü sonlandırdı.

ABD uzun vadeli faizlerin geri çekilmesiyle ve artan risk iştahının etkisiyle Türk Hazine eurotahvilleri pozitif bir günü geride bıraktı. 10 yıl vadeye kadar getiriler 12-14 baz puan, uzun vade getiriler ise 8-10 baz puan aralığında daraldı. Beş yıllık ülke risk primi 10 baz puan azalarak 320 seviyesine geriledi ve diğer gelişmekte olan ülkelere göre güçlü performans sergiledi. Beş yıllık ve on yıllık kıymetler sırasıyla %4,51 ve %5,64 getiri seviyesinden günü sonlandırdı.

Banka ve şirket tahvilleri ise hazine kıymetlerine göre sınırlı da olsa pozitif seyretti. Geçtiğimiz hafta Türkiye Sinai ve Kalkınma Bankası tarafından ihraç edilen 2026 vadeli kıymet 3 baz puan daralarak %5,89 getiri seviyesinden işlem görürken, İş Bankası 2030 vadeli sermaye benzeri kıymet %7,80 getiri seviyesinden günü yatay sonlandırdı. 2026 vadeli sermaye benzeri kıymetini bu yıl Mart ayında geri çağırması beklenen Yapı Kredi Bankası ise yeni sermaye benzeri eurotahvil ihracı için bankalara yetki verdiğini açıkladı

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Meclis, geçen hafta ABD Kongre Binası’na yapılan saldırıyı kışkırttığı için Çarşamba günü Başkan Donald Trump’ı görevden almak için harekete geçti. Bugün oylanacak dört sayfalık görevden alma makalesi, Trump’ın destekçilerine hilelerin kendisine 2020 seçimlerine mal olduğu yönündeki yanlış iddiaları beslediğini ve ardından yaşananların başkanın suçu olduğunu belirtiyor. Covid-19’un mutasyona uğramış yeni varyasyonları ortaya çıkmaya devam ediyor. Ohio’lu araştırmacılar bugün, virüsün, Ohio’da baskın tür haline gelen iki yeni varyantını keşfettiklerini paylaştılar. Dr.Jones, yeni tipin, daha önce incelenen vakalarla aynı genetik omurgaya sahip olduğunu, ancak bu üç mutasyonun önemli bir evrimi temsil ettiğini söyledi. Seans genelinde artıda kalmayı başaran endeksler seans sonuna doğru gelen satışlarla kazanımların bir kısmını geri verdi. Dow Jones günü yatay tamamlarken, S&P 500 ve Nasdaq sırasıyla,%0,23 ve %0,43 oranlarında primlerle günü sonlandırdı. Avrupa Merkez Bankası, Avrupa genelinde ticari faaliyetleri ve üretimi daha da engelleyebilecek yeni koronavirüs kısıtlamalarına rağmen büyüme tahminlerine bağlı kalıyor. Başkan Christine Lagarde, Çarşamba günü Reuters etkinliğinde yaptığı açıklamada, "Aralık ayındaki son tahminlerimizin hala çok açık bir şekilde makul olduğunu düşünüyorum" dedi. Aralık ayında, banka 2021 için% 3,9 GSYİH oranı öngörmüştü. DAX ve Euro Stoxx 50 endeksleri günü %0,1 civarında primlerle tamamlarken, FTSE 100 endeksi negatif ayrıştı ve günü %0,13 oranında ekside bitirdi.

S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörün yedisi günü değer kazanımlarıyla tamamlamayı başarırken, hammadde ve sanayi hisselerinde sırasıyla %1 ve %0,86 oranlarında görülen satışlar endeksi baskıladı. Altyapı ve gayrimenkul sektörleri ise sırasıyla %1,94 ve %1,39’luk kazanımlarıyla endeksi destekledi. Intel hisseleri, CNBC’nin CEO Bob Swan’ın önümüzdeki ay geçerli olmak üzere görevinden istifa edeceğini bildirmesinin ardından günü % 6,97 oranında değer kazanımlarıyla tamamladı. Şirket ise haberi doğruladı. Ford, 2020 yılı Çin’deki otomobil satışlarında bir önceki yıla göre% 6 artış kaydetti ve 2017’den bu yana Çin’deki ilk yıllık artışını gerçekleştirdi. Şirket hisseleri ise günü yatay tamamladı. Exxon hisseleri, JPMorgan’ın kıymete yönelik "neutral" notunu "overweight"’e yükseltmesi ile birlikte % 1,13 oranında değer kazandı. Banka, şirketin temettü payının güvende olduğunu söylerken, Morgan Stanley’nin Pazartesi günü paylaştığı benzer hissiyatını hatırlattı. Visa ve fintech şirketi Plaid, planladıkları $5,3 milyon değerindeki birleşme sürecini iptal etti. Adalet Bakanlığı, antitröst gerekçesiyle anlaşmayı durdurmak için Kasım ayında dava açmıştı. Visa CEO’su, davanın tam olarak çözülmesinin önemli bir zaman alacağını söyledi. Şirket hisseleri günü %0,23 oranında artıda tamamladı. Airbnb’nin bugün yaptığı açıklamada, Joe Biden’ın göreve başlayacağı hafta boyunca Washington, D.C. bölgesindeki rezervasyonları iptal edeceğini ve engelleyeceğini duyurdu. Ayrıca Airbnb ev sahiplerine, kazanacakları parayı da geri ödeyeceği notunu paylaştı. Şirket hisseleri %5,72 oranında primlendi.

DAX endeksinde yer alan on sektörün beşi günü değer kazanımlarıyla sonlandırırken, takdirsel tüketim ve finansallarda sırsıyla %1,21 ve %0,68 oranında görülen satışlar endeksi baskıladı. Sağlık ve altyapı hisselerinin sırasıyla %2,45 ve %1,90 oranındaki kazanımları ise endeksi destekledi. Bayer ,üç deneysel ilacının her birinin yıllık € 1 milyar veya daha fazla gelir elde etmesini bekliyor. Yeni ürünlerin, patent koruması kaybedilen mevcut en çok satan iki ürünüm şirket üzerindeki etkisini yumuşatması bekleniyor. Haber hisse üzerinde olumlu fiyatlandı ve %4,5 oranında değer kazanımlarıyla günün en iyi performans gösteren şirketi oldu. Günün en kotu performans gösteren kıymeti %3,70 oranında kayıplarla Delivery Hero olurken, Volkswagen, BMW ve Daimler %0,66 ila %1,55 oranındaki kayıplarla dikkat çekti.

ABD’nin bugün açıkladığı 2020 Aralık ayı TÜFE verisi bir önceki aynın üzerinde, beklentilere paralel %0,4 olarak duyuruldu. Yıllık bazda ise beklentilerin hafif üzerinde %1,4 seviyesine yerleşti. Haftalık bazda Mortgage (ev kredisi) başvurular ise bir önceki verinin oldukça üzerinde %16,7 olarak duyuruldu. Avrupa tarafında is bugün takip edilen önemli bir ekonomik veri bulunmadı.

Piyasalar yarın ABD tarafından paylaşılacak haftalık işsizlik başvurularını takip edecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Haftanın üçüncü gününde Kanada Doları haricinde tüm G10 para birimleri dolar karşısında değer kaybetti. Amerikan uzun vadeli faizlerdeki düşüşe rağmen Dolar Endeksi günü bir önceki kapanışa göre %0,25 değer kazanarak 90,25 seviyesinden sonlandırdı. Bununla birlikte, Avrupa’da salgına dair endişelerin devam etmesi Euro üzerinde baskı oluştururken EURUSD paritesi günü %0,35 değer kaybederek 1,2160 seviyelerinden sonlandırdı. GBPUSD paritesi ise gün içinde en düşük 1,3612 seviyesini gördükten sonra gelen tepki alımlarıyla günü bir önceki kapanışa göre %0,20 değer kaybederek 1,3635 seviyesinden sonlandırdı.

ABD’de yeni teşvik paketi beklentileri ile gün içerisinde $1860 seviyelerindeki 50 günlük hareketli ortalamasını test eden spot altın dolar endeksindeki yukarı yönlü hareketle birlikte kazanımlarını koruyamadı ve yatay hareketle işlem gününü $1854 seviyelerinden sonlandırdı. Olası bir geri çekilmede $1841 seviyesindeki 200 günlük ortalama en önemli destek noktası olacaktır. Bugün açıklanan stok verisine göre ham petrol stoklarında 3.2 milyon varil gerileme açıklanırken beklenti 3 milyon varil seviyesindeydi. Benzin stoklarında ise 2 milyon varil artış beklentisinin de üzerinde yaklaşık 4,4 milyon varillik artış söz konusu. Aktif vade ham petrol yaklaşık %0,50 kayıpla $53 seviyesinin hemen altında işlem görürken ham petrol stoklarındaki düşüşe rağmen benzin stoklarındaki beklentinin üzerindeki artış geri çekilmenin en önemli nedeni durumunda. Brent petrol ise %1’e yakın kayıpla $56 seviyesinin hemen üzerinde günü sonlandırdı.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma