Piyasaların yönü

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indirimi sonrasında TL varlıklar satış baskısı altında kaldıktan sonra BIST100 endeksi haftaya tepki alımlarıyla başladı.

BIST100… Yeni Haftaya Tepki Alımlarıyla Başladı… Geçtiğimiz hafta TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indirimi sonrasında TL varlıklar satış baskısı altında kaldıktan sonra BIST100 endeksi haftaya tepki alımlarıyla başladı. BIST100 endeksi %0.51 değer kazancıyla 1,391.74 puana yükseldi. Asya’daki büyüme beklentileri Çin öncülüğünde aşağı yönlü revize edilmesiyle global risk iştahı yeni işlem günü öncesinde zayıf bir görünüm sergiliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Enerji maliyetlerindeki yükseliş global büyüme ve enflasyon endişelerini besliyor. ABD ve Almanya endeks vadelileri yeni işlem günü öncesinde yataya yakın artıda bir görünüm sergiliyor.

 

 

USDTRY… Enerji Fiyatlarındaki Yükseliş TL Varlıkları Baskı Altında Bırakabilir… Amerikan dolarının yeni haftaya güçlü başlamasına rağmen TL dolar karşısındaki kayıplarının küçük bir kısmını silerek haftaya başladı. Dolar TL kuru dün 8.81 seviyelerine geri çekildikten sonra sabah saatlerinde artı bölgede işlem görmeye devam ediyor. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri ve enerji fiyatlarındaki yükselişin TL cinsinden varlıkları baskı altında bırakması beklenebilir. TCMB Başkanı bir internet sitesine verdiği röportajda 1 yıl içerisinde rezervlere 50 milyar $ ekleneceğini ifade etti.

 

 

EURTRY… 10.30 Seviyesi Üzerine Tutundu… TCMB’nin faiz indirimi, FED tarafından gelen şahin mesajlar ve enerji fiyatlarındaki yükseliş sonrasında TL varlıklar baskı altında kaldı.

 

 

EURUSD… ABD Doları Global Bazda Güçlü Bir Görünüm Sergiliyor… Artan enerji maliyetleri endişeleriyle birlikte Euro Dolar paritesi 1.17 seviyesi altında kaldı. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yükselirken, Dolar global bazda güçlü bir görünüm sergilemeye devam ediyor. Powell ve Lagarde’ın konuşmaları yatırımcıların takibinde olacak. Yaptıkları yatırımlar sebebiyle etik tartışmaların hedefinde olan Rosengren ve Kaplan görevi bırakıyor.

 

 

XAUUSD… 10 Yıl Vadeli Tahvil Faizlerindeki Yükselişin Etkisinde Geri Çekildi… ABD’de 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki yükselişe rağmen borç limiti ve teşvikler konusundaki belirsizlikler altın fiyatlarının dalgalı bir görünüm sergilemesine neden oluyor. ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi teşvik paketindeki bazı kalemlerde azalma olabileceğini, 550 milyar dolarlık paketin bu hafta geçebileceğini ifade etti. Altının ons fiyatı tahvil faizlerindeki yükselişe bağlı olarak 1,750 $ seviyesi üzerinde kalamasa da büyük miktarda bir teşvik paketinden destek bulması beklenebilir.

 

 

GLDGR… Dolar TL Kurundan Destek Buluyor… Altının gram fiyatı global altın fiyatlarındaki düşüşün etkisinde 495 TL seviyelerine geri çekildi. TL varlıklardaki değer kaybının gram altın fiyatlarına destek olması beklenebilir.

 

 

BRENT… Enerji Krizi Fiyatlar Üzerinde Baskı Yaratıyor… OPEC’in bugün yayımlayacağı Küresel Petrol Görünümü raporu öncesinde Brent petrolün varil fiyatı global enerji krizi ve talebin arzın üzerine geçmesi endişeleriyle 3 yıl sonra ilk defa 80 $’ın üzerine çıktı. Brent petrolde yılsonu beklentileri 90 $’a çekilmiş durumda.

 

 

S&P500… Cumhuriyetçilerin Borç Limitini Engellemesi ABD İçin Yeni Sorunlara Neden Olabilir… ABD Hazine Bakanı Yellen’ın bütün uyarılarına rağmen Senato’daki Cumhuriyetçiler borç limitinin uzatılmasının önüne engel koydu. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yeni haftada da yükselişini sürdürmesi hisse senedi piyasaları üzerinde baskı yaratıyor. S&P500 endeksi dün %0.28 değer kaybederek 4,443 puana geriledi.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma