Olumlu beklentilerle Asya borsaları yükselişle kapanırken, Avrupa borsaları da artıda seyrediyor, Alman DAX endeksi rekor yeniledi

Koronavirüs'ün teşhis yönteminde yapılan revizyon ile vaka sayısında yaşanan önemli artış sonrasında dün gece Wall Street'te endeksler düşüşle kapanırken, bugün Asya'da Japonya haricinde yükseliş yaşandı.

Koronavirüs'ün teşhis yönteminde yapılan revizyon ile vaka sayısında yaşanan önemli artış sonrasında dün gece Wall Street'te endeksler düşüşle kapanırken, bugün Asya'da Japonya haricinde yükseliş yaşandı. Avrupa borsaları ise yükselişle açıldı, bazı borsalar yeniden tarihi rekor seviyelere çıktılar.

ABD Başkanı Trump’ın Çen'in virüs salgını ile mücadele ettiğini takdir ettiğini söylemesi ve salgının ekonomik etkisinin bir şekilde telafi edilebileceği ve ekonomide hızlı toparlanmanın yaşanabileceği beklentileri Asya ve Avrupa'da genel olarak pozitif havanın yaşanmasını sağladı.

Japonya'da Maliye Bakanı Yasutoshi Nishimura'nın dördüncü çeyrekte ekonomik büyümenin önceki çeyreğe göre daha zayıf olacağını açıklaması üzerine Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0.6 kayıpla 23.688 puandan kapattı.

Tokyo dışındaki borsalarda hafif yükselişler oldu. Çin Şanghay borsası bileşik endeksi yüzde 0.3 artışla günü 2.915 puandan, Güney Kore Seul Borsası KOSPİ endeksi yüzde 0.5 yükselişle 2.244 puandan ve Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 0.5 yükselişle 27.868 puandan kapandı.

Avrupa borsaları da yükselişle açıldı. Almanya’da DAX endeksi yeniden tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken, ayni şekilde Danimarka piyasasında en yüksek seviyeye çıktı.

Borsa endeksleri, Belçika'da son 12 yılın, Hollanda'da 19 yılın, İspanya'da ise 19 ayın en yüksek seviyesine çıktı

 


Hibya Haber Ajansı

498
Okunma