Obninsk NEW Uluslararası Gençlik Nükleer Forumu, 500'ün üzerinde uzmanı bir araya getirdi

Obninsk NEW Uluslararası Gençlik Nükleer Forumu, 500'ün üzerinde uzmanı bir araya getirdi

Vakıf Katılım

 Foruma 70’ten fazla ülkeden 500'ün üzerinde uzman ve genç bilim insanı katıldı. Forum kapsamında katılımcılar, sürdürülebilir kalkınma ilkelerine dayalı bir gelecek yaratmaya yönelik sektörün karşılaştığı küresel zorlukların yanı sıra nükleer ve ilgili bilimlerin geliştirilmesi, sektör uzmanlarının eğitimi ve kariyer yönetimi için yeni bir sistemin düzenlenmesi konularını ele alıyorlar. 

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mişustin, karşılama konuşmasında “küresel nükleer endüstrinin geleceğinin özellikle gençlere bağlı olduğunu” vurguladı. Uluslararası Nükleer ve İlgili Teknolojiler Bilim ve Eğitim Merkezi Obninsk Tech’in kurulması için aktif çalışmaların başladığını belirten Mişustin, “Eminim ki bu kuruluş dünyanın dört bir yanından yetenekli gençleri bir araya getirecek lider bir merkez olacaktır. Merkez, ekonomi sektörlerinde aranan üst sınıf uzmanların yetiştirilmesine yardımcı olacak ve yeni nükleer bilimsel gelişmeler alanında Rusya'nın teknolojik egemenliğini sağlamaya olanak tanıyacaktır” dedi. 

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev de katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, “nükleer endüstrinin kökeni̇ bi̇li̇me dayandığından, i̇yi̇ eği̇ti̇lmi̇ş uzmanların endüstrinin daha da geli̇şti̇ri̇lmesi̇ ve sürdürülebi̇li̇r bi̇r gelecek yaratılması açısından çok önemli̇ olduğunu” ifade etti. Likhachev, “Küresel nükleer eğitim merkezini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in desteğiyle düzenliyoruz. Yarın ve yarından sonra eğitimin nasıl olması gerektiğini gençler belirlemelidir. Bizim misyonumuz gençlere bu çalışmalarında yardımcı olmaktır. Dolayısıyla bugün Obninsk'te Rosatom’un amiral gemisi Üniversiteler Konsorsiyumu'nun lideri Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI ile geleceğin nükleer projeleri için uzmanlar yetiştirmek üzere benzersiz bir uluslararası bilim ve eğitim platformu düzenliyoruz” dedi. Likhachev ayrıca, Obninsk Tech Uluslararası Nükleer Eğitim Merkezi'nin ortaklığın bulunduğu ülkelerden tüm paydaşların katılımıyla düzenlenmesi ve geliştirilmesinin, ülkenin 2030 yılına kadar küresel nükleer ve ilgili eğitim pazarının en az yüzde 20'sini kapsamasını sağlayacağına olan inancını dile getirdi. 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Direktör Yardımcısı Mikhail Chudakov, Dünya Nükleer Birliği (WNA) Genel Direktörü Sama Bilbao y León, Bolivya Nükleer Enerji Ajansı Genel Direktörü Hortensia Jiménez Rivera, Nükleer Sanayi Derneği (NIATR) Yönetim Kurulu Başkanı Alikaan Çiftçi, Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI Rektörü Vladimir Shevchenko Dünyanın Sürdürülebilir Kalkınmasının Temeli Olarak Güçlü Eğitim başlıklı genel oturuma katılanlar arasında yer aldı. 

Dünya Nükleer Birliği Genel Müdürü Sama Bilbao-y-Leon konuşmasında, “Nükleer enerji mühendisliği geleceğin çevre dostu güç dengesinin ayrılmaz bir parçası ve aynı zamanda karbonsuzlaşmanın bir sembolüdür. Çevrenin korunması ve yaşam kalitesinin arttırılması için elzemdir. Temiz enerji dünyanın her yerindeki insanlar için ulaşılabilir olmalıdır. Eğitim, nükleer teknolojilerin önemini anlamak için güçlü bir temel oluşturulmasını teşvik eden önemli bir etkendir” ifadelerini kullandı. 

Bolivya Nükleer Enerji Ajansı Genel Müdürü Hortensia Jiménez Rivera da konuşmasında “Bugün önemli ekonomik ve teknolojik dönüşümlerden geçiyoruz, bu nedenle insanların yaşam kalitesini arttırmak için yeni kalkınma yolları bulmak gerekmektedir. Nükleer teknolojinin geliştirilmesinde en önemli etken eğitimdir. Dolayısıyla enerji projelerinin hayata geçirilmesi yüksek nitelikli profesyoneller gerektirmektedir. Gençleri, nükleer projeleri ve refahı teşvik etmek için eğitim projelerimize katılmaya davet ediyorum” diye konuştu. 

Nükleer Sanayi Derneği (NIATR) Yönetim Kurulu Başkanı Alikaan Çiftçi de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Akkuyu NGS'nin Türkiye'nin elektrik ihtiyacının %10'unu karşılayacağı düşünülmektedir. Yakın gelecekte uluslararası nükleer projelerde daha aktif rol alabilmek için nükleer enerji alanındaki yetkinliğimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Obninsk'in eğitim konusunda önemli bir rol oynadığına şüphe yok ve anlaşmamıza göre mühendislerin ve bilimsel personelin eğitimi burada gerçekleştiriliyor. 2027 yılı sonuna kadar 300'den fazla genç mühendisin eğitim görmesi bekleniyor. Bu durum, gençlerin kariyerlerini inşa etmek için nükleer endüstriyi seçme konusundaki ilgilerini artırmalıdır.” 

23 Eylül'e kadar çalışmalarına devam edecek forum çerçevesinde E. P. Slavsky Gençlik Bilimsel ve Teknik Konferansı, İnovasyon Laboratuvarı'nın yanı sıra eğitim, spor ve kültürel etkinlikler ile nükleer fizik alanındaki en son araştırmalara ilişkin raporların sunulacağı bilimsel okumalar da yer alacak. 

  Hibya Haber Ajansı