İmalat Sanayi PMI, Temmuz’da son 9,5 yılın zirvesinde yer aldı

ISO PMI, Temmuz’da bir önceki aya göre 3 puanlık (%5,6) artışla 56,9’a yükseldi. Böylece Şubat 2011’den bu yana en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

ISO PMITemmuz’da bir önceki aya göre 3 puanlık (%5,6) artışla 56,9’a yükseldi. Böylece Şubat 2011’den bu yana en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Covid-19 salgının etkilerinin derin şekilde yaşandığı Nisan ayında 15 puan düşüşle 33,4’e gerileyerek sert bir şekilde daralma yaşayan PMI Mayıs ayında bir miktar toparlanarak 40,9’a yükselmişti. Haziran ayında eşik değer olan 50’nin üzerine çıkıp 53,9 seviyesine yükselen PMI verisi, Temmuz ayında da bu yükselişini sürdürmesi  yılın üçüncü çeyreğinde ekonominin genel olarak büyüme performansı sergileyeceği beklentilerini güçlü kılıyor.

 

İmalat sanayi kapasite kullanım oranıTemmuz’da bir önceki aya göre 4,7 puanlık artışla %70,7 olarak açıklanmıştır. Covid-19 tedbirleri kapsamında, üretimin aksaması imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranını etkilemişti. Özellikle Nisan ayıyla birlikte gerileme gösteren kapasite kullanım oranıyla beraber sanayi üretim endeksinde de ciddi bir düşüş görülmüştü. Ancak mayıs ayı itibariyle normalleşme adımları kapsamında çarkların yeniden dönmeye başlaması ve özellikle de mayıs ayında sanayi üretiminde yaşanan %17,4’lük artış ekonomik faaliyette toparlanmanın işaretini verdi.

 

Rapor için tıklayınız.

https://www.bmd.com.tr/page/rapor_detay/4273/imalat-sanayi-pmi-temmuz-2020.htm

Kaynak BMD
Hibya Haber Ajansı

Okunma