Global piyasalar salgına rağmen toparlanma eğiliminde

Borsa İstanbul’da bugün yatay açılış yapması bekleniyor(A1 Capital)

Haftanın son işlem gününde salgına dair gelişmelerin daha az gündemde olması, ECB’nin Avrupa bölgesi dışındaki Merkez Bankalarına repo ihale imkânı sunabileceği haberi gibi gelişmeler endeksler üzerindeki baskının hafiflemesine imkân tanıdı. Asya piyasalarında bu sabah hafif alıcılı bir seyir hâkim. Çin’de piyasalar dün olduğu gibi, bugünde resmi tatil nedeniyle kapalı. Vadeliler cephesinde ise yatay alımların hâkim olduğu görülüyor. Ons altın cephesinde ise artan risk algısı ile 1760$ çevresindeki seyrin an itibariyle de korunduğu görülüyor. Petrolde ise talep yönlü gelişmelerin yanı sıra arz tarafında üretim ve stok artışları ile zayıf görünüm sürüyor. Petrol cephesinde bugün akşam saatlerinde Baker Hughes sondaj kule sayısı verisi yakından takip edilecek. Ayrıca gün içerisinde veri takviminde ABD cephesinde yer alan veriler doların seyri açısından önemli. Diğer yandan vaka sayısına dair haber akışları da endekslerin seyri açısından kritik önemde olacak.

Yurtiçi piyasalarda ise dün güne yatay satıcılı başlangıcın ardından Bankacılık ve Sanayi endeksinde gelen satışların etkisi ile 113.419 seviyesi test edildi. Günü ise endeks %0,27 aşağıda 114.139 puanla bitirdi. İşlem hacmi ise 17,8 milyar TL ile son birkaç günlük hacmin gerisinde kaldı. Dolar/TL kuru ise 6,85 üzerindeki seyrini koruma çabasında. Kur için 6,85 – 6,90 bandı takip edilecek. Bu seviyenin üzerindeki kalıcı hareketin yanı sıra yukarıda 6,8620 – 6,88 dirençleri önemli olacak. Aşağıda ise 6,80 seviyesi izlenecek. Dün Merkezin kararı piyasalar tarafından sürpriz olarak değerlendirilmedi. Banka, 9 toplantının ardından faizi değiştirmeme kararı aldı ve politika faizini %8,25 seviyesinde sabit bıraktı. Bugün ise içeride önemli bir veri akışı bulunmuyor. Siyaset ve sağlık cephesindeki gelişmeler yakından takip edilecek.

Global piyasaları salgına rağmen toparlanma eğiliminde…

Manşette Öne Çıkanlar

  • TCMB politika faizini %8,25 seviyesinde sabit tuttu. Karar metninde Banka, normalleşme sürecinin devamıyla, kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların kademeli şekilde kalkacağını ve yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceğini değerlendirdi.
  • ABD’de 1.çeyrek döneme ait son okuma GSYH verisi çeyreklik bazda %5,0 daralma yönünde gerçekleşti. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları %1,7’e yukarı yönde revize edildi.
  • Avrupa Merkez Bankası açıkladığı toplantı tutanaklarında, varlık alımlarının negatif ektileri bugüne kadar olumlu etkilerinden daha fazla kaldığına değinildiği görülürken, varlık alımlarının en temel araç olduğunun da açıklamalarda vurgu yapıldığı dikkat çekti.
  • ECB açıklamasına göre, Euro Bölgesi dışı Merkez Bankalarına Euro likiditesi sağlayacak yeni Eurosystem repo programı başlatıldığını ve Eurep uyarında, Euro cinsinden menkul kıymet borçlanma senetlerinden oluşan yeterli teminat karşılığında Euro Bölgesi dışındaki Merkez bankalarına Euro likiditesi sağlanacağını bildirdi.
  • Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Kudlow, ekonomide güçlü V şeklinde bir toparlanma gördüklerini, işsizliğin yılsonuna kadar %10 altında olmasını beklediklerini belirtti. Kudlow, 3. Ve 4. Çeyrekte %20 oranında ani bir büyüme beklediğini dile getirdi.
  • Fed, Covid-19 pandemisinin etkilerine yönelik senaryoların ışığında düzenlediği stres testlerinin ardından bankalardan temettü ödemelerini ve hisse geri alımlarını en azından dördüncü çeyreğe kadar durdurmalarını istedi.
  • Türkiye Futbol Federasyonu, 2'nci ve 3'üncü lig maçlarının 18 Temmuz'dan itibaren oynatılmasına karar verdi.
  • ABD, İran’ı hedefleyen yaptırımlarına çelik ve metal şirketlerinin de aralarının da olduğu 8 firmayı ekledi.
  • Borsa İstanbul’da bugün yatay açılış yapması bekleniyor.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Okunma