img

Çin’in iklim değişikliği ile mücadele önerileri


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in özel temsilcisi, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve  Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Üst Düzey Toplantısı’nda dünyaya hitap etti.

Wang Yi, “Cumhurbaşkanı Xi daha önce dünya büyük bir aile, insanlık bir topluluk ve iklim değişikliğinin işbirliği gerektiren ortak bir meydan okuma olduğunu söyledi. Dolayısıyla dünya ülkelerinin el ele vererek iklim değişikliğiyle mücadalele etmesi lazım.” dedi.

Wang Yi ayrıca dört öneride bulundu.

Wang, “İlk önerimiz, Mısır’ın Şarm El-Şeyh şehrinde gerçekleştirilecek olan BM İklim Değişikliği Konferansı’nın başarısıyla düzenlenmesi için, iklim değişikliğini azaltma, uyum ve finansman gibi konularda olumlu ve dengeli neticeler elde etmektir. İkincisi, daha önce imzalanan belgelerin hayata geçirilmesini teminat altına almak, Paris Anlaşması’nda belirtilen hedeflere ulaşmaya çalışmaktır. Üçüncü olarak yeşil dönüşümü hızlandırıp, geleneksel enerjiden yeni enerjiye geçmektir. Dördüncüsü, iklim değişikliğine karşı mücadele için iyi siyasi bir ortam oluşturmaktır. Tek taraflılık, jeopolitik oyunlar ve yeşil engeller bir kenara bırakılmalı. Gelişmiş ülkeler planlanandan önce karbon nötrlüğü sağlamalıdır, gelişmekte olan ülkeler için kalkınma alanı açmalı ve pratik eylemlerle Kuzey-Güney karşılıklı güvenini yeniden inşa etmelidir.” diye konuştu.

Çin’de sürdürülen iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarına da değinen Bakan Wang Yi, Çin’in dünya tarihinde en kısa zaman içinde en çok karbon salımını azaltan ülke olacağını söyledi. 2020 yılında Çin’in iklim hedeflerinin önüne geçtiğini hatırlatan Wang, Çin’in kendi uluslararası sorumluluklarını üstlenmesinin yanı sıra, yeşil dönüşüm mucizesini de gerçekleştireceğini kaydetti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Canlı Yayın

 

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.