Çin pazarı, Alman otomobil üreticilerinin yüzü güldürmeye devam ediyor

Çinli otomobil alıcıları, pandemi süresince eve kapanma sürecinden sonra birden yükselmişken haziran ayında biraz frene bastı.

Çinli otomobil alıcıları, pandemi süresince eve kapanma sürecinden sonra birden yükselmişken haziran ayında biraz frene bastı. Sektör Birliği PCA’in (China Passenger Car Association) 8 Temmuz Çarşamba günü Beijing’de bildirdiğine göre, mayıs ayında pandemi öncesindeki bir önceki yıla kıyasla yüzde 6,5 azalan miktarda satış yapan otomobil sektörü, yine de 1,68 milyon adet binek aracı ve SUV satmıştı. Haziranda satışlar, yine de mayıs ayına göre yüzde 2.6 oranında artış kaydetti.
 
Çin, başlıca otomobil üreticisi Avrupa ülkesi olan Almanya’nın otomobil fabrikaları olan Volkswagen (Audi ve Porsche dahil) Daimler ve BMW açısından dünyanın açık ara en büyük piyasası olma unvanını taşıyor. Covid-19, Çin ekonomik yaşamını da tüm küresel ekonomiler gibi, yılın başında çok olumsuz etkilemişti. Yine de Çin piyasası, Avrupa’nın ve Kuzey Amerika’nın piyasalarından çok önce canlandı. Buna karşın Avrupalı özellikle de Alman otomobil şirketleri kayıplarını Çin’deki satışlarla telafi etmeye başladı.

Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Okunma