Beyrut'ta patlama

Eski Başbakan Saad Hariri’nin ikametgahı yakınında ikinci bir patlama oldu. CNBC’den Hadley Gamble, Hariri ile yaptığı telefon görüşmesinde zarar görmediğini doğruladı.

Dicle Yavuz - 4 Ağustos (HİBYA) - Beyrut'un liman bölgesine patlama meydana geldi.

Eski Başbakan Saad Hariri’nin ikametgahına yakın bir bölgede yaşanan patlamada ilk belirlemelere göre 10'dan fazla kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Ayrıca, İsrailli hükümet yetkilisi CNBC’ye “İsrail’in olayla hiçbir ilgisi olmadığını” belirtti .

CNBC’den Hadley Gamble, Hariri ile yaptığı telefon görüşmesinde zarar görmediğini doğruladı. Lübnan’ın iç güvenlik sorumlusu, patlamadan kısa bir süre sonra basına yaptığı açıklamada, ''yüksek patlayıcı madde'' bulunan bir bölgede patlamanın yaşandığını söyledi.

Ayrıca, İsrailli hükümet yetkilisi CNBC’ye ''İsrail’in olayla hiçbir ilgisi olmadığını'' belirtti.


CNBC haberine göre, patlama, 2005 yılında Saad Hariri’nin babası olan eski Lübnan Başbakanı Rafik Hariri’nin öldürülmesine ilişkin uzun zamandır beklenen BM mahkemesinin kararından önce oldu. Duruşmanın dört şüphelisinin hepsi Hizbullah üyesi, İran destekli Şii paramiliter ve siyasi gruba üye olarak görülüyor. Şüpheliler Hariri’nin ölümündeki herhangi bir rolü reddediyor. ABD, Hizbullah’ı terör örgütü olarak nitelendiriyor.


Hibya Haber Ajansı

Okunma