Altın güçlü bir kapanış yaptı

Altın Çin’deki ikinci dalga endişesiyle sert satışla haftalık seansa başlarken, 1704 dolar/onsa kadar geri çekilerek haftaya başlamış oldu.

Altın Çin’deki ikinci dalga endişesiyle sert satışla haftalık seansa başlarken, 1704 dolar/onsa kadar geri çekilerek haftaya başlamış oldu. Çin’deki okulların kapanması haberi sonrası kaygılar artarken, sonrasında vaka sayısında korkulan kadar artışın olmaması sonrası piyasalardaki kaygılar kısmen de olsa azalmış oldu. FED başkanı Jerome Powell’in ABD kongresinde yaptığı sunumda Korona virüsün ekonomi üzerinde etkilerinin hala sürdüğünü vurgularken, etkisinden kesin geçtiğine emin oluncaya kadar FED’in piyasayı desteklemeye devam edeceğinin altını çizdi. Sarı maden FED başkanın güvercin tondaki konuşmaları sonrası desteklenmeye devam edilirken, pozitif görünümü sürdürdü. Haftanın son günündeyse yukarı doğru  hareketlenen sarı maden, 1744 dolar/onsla haftayı tamamladı ve önceki haftaya kıyasla yüzde 0,8 değer kazanmış oldu.

 

Gümüş altın rasyosu yataylığını korurken, beyaz maden altına kıyasla mütevazı bir kazançla haftayı tamamladı. 17,49 dolar/onstan başladığı haftayı, 17,61 dolar/onstan tamamlarken yüzde 0,6 kazançla haftalık seansı tamamlamış oldu.

 

Platin geçtiğimiz hafta ikinci dalga endişesiyle 788 dolar/onsa kadar çekilerek, son bir ayın en düşük seviyesini kaydetti. Ancak seans sonuna doğru toparlanma gayesinde hareket eden platin, haftayı 817 dolar/onstan tamamladı.

 

Paladyum da platinle birlikte haftayı kırmızıda kapatan diğer kıymetli maden oldu. 1964 dolar/onstan başladığı haftayı, 1898 dolar/onstan tamamlarken yüzde 3’lük kayıpla haftayı tamamlamış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçen haftaki seansta alış ve satış işlemleri dengeli gerçekleşirken, fiyatlar dünya fiyatlarının üzerinde yaklaşık 0,50- 1 dolar/onsla seyretti. Borsa İstanbul’da İşlem hacmi açısından hareketli bir hafta geride kalırken, toplamda 10700 kg altın, 14118 kg gümüş işlemiyle seansı tamamlandı.

Kaynak Troy
Hibya Haber Ajansı

Okunma