ABD'de Covid-19 aşısının faz-3 klinik çalışmaları başlıyor.

Biyoteknoloji kuruluşları Moderna ve Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ile Ulusal Sağlık Enstitüleri bir parçası tarafından geliştirilen Covid-19 aşısına ilişkin araştırmalar kapsamında faz-3 klinik çalışmaları başlıyor.

Dicle Yavuz / İstanbul, 27 Temmuz (Hibya) - Biyoteknoloji kuruluşları Moderna ve Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ile Ulusal Sağlık Enstitüleri bir parçası tarafından geliştirilen Covid-19 aşısına ilişkin araştırmalar kapsamında faz-3 klinik çalışmaları başlıyor.

Moderna'ya göre, bu aşamadaki testler ABD'nin yaklaşık 100 araştırma sahasında gerçekleşecektir.

CNN Health haberine göre, yaklaşık 30,000 yetişkin gönüllü ile yürütülenecek çalışmalar sonucunda, Moderna / NIH aşısının güvenliğini diğer sonuçların yanı sıra iki dozdan sonra semptomatik Covid-19'u önleyip önleyemeyeceğini değerlendirmesi bekleniyor.


Çalışmalar kapsamında gönüllülere yaklaşık 100 mikrogram aşı ya da yaklaşık 28 gün arayla bir plasebo enjeksiyonu yapılacak; müfettişler ve katılımcılar aşıyı kimin aldığını bilmeyecekler.

New England Tıp Dergisi'nde bu ayın başlarında yayınlanan, aşının 1. aşama çalışmasının
sonuçlarında, tüm gönüllülerde bağışıklık tepkilerini genellikle güvenli olduğunu belirtildi. Yalnızca, yorgunluk, titreme, baş ağrısı, kas ağrısı ve enjeksiyon bölgesinde ağrı gibi hafif yan etkilerinın olduğu kayıt altına alındı.


Hibya Haber Ajansı

Okunma