2020 4. Çeyrek strateji raporu

2018 yılının Ağustos ayında yaşanan kur şoku sonrası bir süre sakin bir seyir izleyen döviz kurları 2020 yılı üçüncü çeyrek boyunca rekor üstüne rekor kırdı.

2020 4.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını üçüncü çeyrekte de piyasalar üzerindeki ana gündem maddesi olmaya devam etti. Bununla birlikte ABD Başkanı Trump’ın salgın nedeniyle tekrar alevlendirdiği ABD-Çin arasındaki gerginlik, ekonomiyi desteklemeye yönelik devletlerin açıkladıkları teşvik paketleri ve merkez bankalarının attıkları adımlar ön plana çıktı.

 • Türkiye özelinde de pandemi ana başlık olmayı sürdürürken Karadeniz’de yapılan sondaj çalışmaları, TCMB tarafından alınan kararlar ve jeopolitik riskler yerel varlıklar üzerinde etkili olan diğer gelişmeler oldu.
 • Çin’de ortaya çıkmasının ardından 2020 yılı başlarında hızla diğer ülkelere yayılan koronavirüs salgını, ülkelerin sınırlarını kapatmalarına, fabrikalarda üretime ara verilmesine ve ülkelerinin ekonomilerini neredeyse kapatma noktasına gelmesine neden olmuştu. İlk şokun atlatılması ve vaka sayılarının kısmen azalması ve yaz aylarının da gelmesiyle ülkeler kontrollü olarak sınırlarını açmaya başladı. Devletlerin ekonomiyi desteklemek amacıyla açıkladıkları teşvikler ve merkez bankalarının genişleyici para politikaları meyvelerini vermeye başlarken ülkeler normalleşme sürecine girdi.
 • Amerika Merkez Bankası (Fed), ilk çeyrekte pandeminin etkilerini minimuma indirmek amacıyla 150 baz puanlık indirime giderek fonlama faizini sürpriz bir şekilde %0-0,25 aralığına çekmiş bir çok ülke merkez bankasıyla swap hattı açmış ve sınırsız varlık alımı gibi tedbirler açıklamıştı. İkinci çeyrekte politika faizinin sabit tutan Fed, üçüncü çeyrekte de politika faizinde değişikliğe gitmeyerek %0-0,25 aralığında bırakırken ABD ekonomisinin koronavirüs pandemisinde toparlanmasına yardımcı olmak amacıyla faizleri en azından 2023 yılına kadar sabit tutacağının sinyalini verdi.
 • İngiltere Merkez Bankası (BoE), ilk çeyrekte 65 baz puan indirim yaparak politika faizini %0,10 seviyesine çekmiş, ikinci çeyrekte ise faizlerde değişikliğe gitmemiş ve Haziran ayı toplantısında koronavirüsle mücadele kapsamında varlık alım hedefini 645 milyar sterlinden 745 milyar sterline çıkarmıştı. Banka, Eylül ayı toplantısında politika faizini %0,10 seviyesinde tutup, varlık alım hedefini değiştirmezken ekonominin alışılmadık bir belirsizlik dönemine girmesi ile birlikte, tarihinde ilk kez faizi negatif bölgeye düşürebileceğine ilişkin en açık sinyali verdi.
 • Avrupa Merkez Bankası (AMB), üçüncü çeyrekte faizleri değiştirmeyerek politika faizini %0'da, marjinal faiz oranını %0,25'te, mevduat faizini de eksi %0,5'te tutarken varlık alım programını da değiştirmedi. Banka, ilk çeyrekte Covid-19 krizi için açıkladığı 750 milyar Euro büyüklüğündeki Pandemi Acil Alım Programı’nı (PEPP) ikinci çeyrekte 600 milyar Euro genişleterek 1,35 triyon Euro’ya yükseltmişti.

2020 4.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

 • Salgın nedeniyle Çin başta olmak üzere dünya genelinde fabrikalarda üretimin durdurulmasına paralel olarak petrol talebinin azalması, Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki gerginlik sonrası petrol depolarının dolduğuna yönelik haberlerle Nisan ayında 15,99 dolara kadar gerileyen Brent tipi petrolün varili, Rusya ile Suudi Arabistan’ın uzlaşması, OPEC+’ın günlük ham petrol üretim miktarını OPEC tarihindeki en büyük kesinti olan 10 milyon varil azaltması ve sonrasında petrol kısıntısı anlaşmasının 30 Temmuz'a kadar uzatması ve ekonomilerin normalleşme sürecine girmesiyle petrol talebinin de normalleşeceği beklentisinin de etkisiyle Ağustos ayında 46,53 dolara kadar yükseldi.

 • Altının onsu, hükümetlerin ve merkez bankalarının ekonomilerini desteklemek amacıyla benzeri görülmemiş büyüklükte teşvik paketleri açıklamaları, doların zayıflaması, koronavirüs salgınına ilişkin aşı çalışmalarına dair belirsizlik, vaka sayındaki artış ve ikinci dalga endişeleriyle yatırımcıların güvenli varlıklara yönelmesinin etkisiyle Ağustos ayında 2.075,17 dolara adar yükseldi.
 • 2020 yılı ilk çeyreğinde %4,4 büyüyen Türkiye ekonomisi, koronavirüs salgının etkilerinin görülmeye başlandığı ikinci çeyrekte %9,9 daraldı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan 21 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Fatih sondaj gemisinin, Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahası'nda 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfettiğini duyurdu. 2023 yılında kullanıma sunulması planlanan doğalgaz, Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfi oldu. Erdoğan, 17 Ekim tarihinde Fatih sondaj gemisinde yaptığı açıklamada ise Karadeniz'de bulunan doğalgaz rezervinin 320'den 405 milyar metreküpe yükseldiğini duyurdu.
 • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 29 Eylül’de "Yeni Dengelenme, Yeni Normal, Yeni Ekonomi” ana temasıyla hazırlanan Yeni Ekonomi Programı’nı açıkladı. Albayrak, ekonomide yılın 3. çeyreğinden itibaren V-Tipi bir toparlanma olduğuna dikkat çekerken 2020 yılı için büyüme hedefini %0,3, enflasyon hedefini %10,5, işsizlik hedefinin ise %13,8 olduğunu belirtti.
 • İlk çeyrekte toplam 225 baz puan indirimle haftalık repo faizini %9,75 seviyesine çeken TCMB, ikinci çeyrekte ise toplamda 150 baz puan azaltarak haftalık repo faizini %8,25’e indirmişti. 25 Haziran, 23 Temmuz ve 20 Ağustos toplantılarında değişiklik yapmayarak haftalık repo faizini %8,25 seviyesinde bırakan Banka, 24 Eylül toplantısında ise TL’deki sert değer kaybının etkisiyle politika faizi olan bir haftalık repo faizini sürpriz bir şekilde 200 baz puan artırarak %10,25 seviyesine yükseltti. TCMB, 22 Ekim toplantısında ise piyasadaki artış beklentisine karşın faizde değişiklik yapmadı.
 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit etti, not görünümünü ise "durağan"dan "negatif"e çevirdi. Moody's ise Türkiye'nin kredi notunu, ülkenin dış kırılganlıklarının yanında mali tamponlardaki aşınmayı ve kurumsal zorlukları işaret ederek B1'den B2'ye indirirken not görünümünü "negatif"te bıraktı.
 • Teşvik paketleri, merkez bankalarının genişlemeci adımları, Haziran ayı itibariyle ülkelerin normalleşme sürecine girmesiyle ekonomilerin açılmaya başlanması piyasalara olumlu yansısa da Avrupa ve ABD’de hızla artan vaka sayısı, aşıya ilişkin belirsizlik ve ABD’de Kasım ayında yapılacak olan seçimler küresel piyasalar üzerinde baskı unsuru olmayı sürdürüyor.
 • Türkiye özelinde ise TL’deki sert değer kaybı, vaka sayılarındaki artış ve jeopolitik riskeler (Türkiye-Yunanistan gerginliği, sondaj çalışmaları, AzerbaycanErmenistan savaş hali ve Suriye’de devam eden belirsizlik) yerel varlık fiyatlamaları üzerinde etkili olabilir.

 • Türkiye ekonomisinde 2019 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren izlenen toparlanma eğilimi 2020 yılının ikinci çeyreğinde son buldu.  2020 yılının ilk çeyreğinde %4,4 büyüyen Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte koronavirüs salgını nedeniyle özellikle Nisan ve Mayıs aylarında ekonominin kısmen kapatılması ve alınan tedbirlere bağlı olarak %9,9 küçüldü.
 • Özel tüketim harcamaları %8,6 daralırken genelde büyümeye katkı sağlayan kamu tüketim harcamaları dahi ikinci çeyrekte %0,8 azaldı.  2019 yılı son çeyreğinde toparlanma belirtileri gösteren yatırım harcamaları, 2020 yılında özellikle ikinci çeyrekte salgının etkisiyle %6,1 daraldı. Yatırım harcamalarında, 2018 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren gerileyen inşaat yatırımları üçüncü çeyrekte %16,4 azalırken, makine teçhizat yatırımları ise %4,7 arttı.
 • İkinci çeyrekte salgın nedeniyle küresel olarak ekonomilerde de kapanmaya gidilmesi ihracatta %35,3’lük sert daralmaya neden olurken ithalat %6,3 azaldı.
 • 2020 yılına güçlü büyümeyle başlayan Türkiye ekonomisinde, 11 Mart’ta ülkemizde ilk vakası açıklanan koronavirüs salgını nedeniyle ikinci çeyrekte sert daralma yaşanırken, üçüncü çeyrekte Haziran ayı itibariyle normalleşme adımlarının atılmış olmasıyla bir miktar toparlanma yaşansa da vaka sayısındaki artış belirsizliğe neden oluyor.

 • Mart ayı itibariyle koronavirüs salgının ülkemizde görülmeye başlamasıyla salgının etkilerinin en fazla hissedildiği Nisan ayında alınan tedbirler kapsamında fabrikalarda üretime ara verilmesiyle mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi aylık %30,1 gerilemesinin ardından Mayıs ayı sonrasında normalleşme adımlarının atılmasıyla görülen güçlü büyüme Ağustos ayında bir miktar hız kezse de devam etti. Temmuzda aylık %8,5 artan sanayi üretimi, ağustosta %3,4 büyüdü.
 • Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi Temmuzda yıllık %4,5 artış gösterirken, ağustos ayında %10,4 arttı.
 • Sanayi üretimi alt sektörleri incelendiğinde tüm sektörlerin Ağustosta aylık ve yıllık bazda arttığı görülmektedir.
 • Sanayi üretimi ana gruplarında aylık bazda sadece dayanıklı tüketim malı %4,6 azalırken, ara malı %4,8, dayanıksız tüketim malı %2,8, enerji %1,6 ve sermaye malı üretimi %3,7 arttı.

Cari İşlemler & Ödemeler Dengesi

Aralık 2019 itibariyle açık vermeye başlayan cari işlemler hesabı Ağustos 2020’de de açık vermeyi sürdürdü. 2019 yılı Ağustos ayında 3.314 milyon dolar fazla veren cari denge bu yılın aynı ayında 4.631 milyon dolar açık verdi. Böylece 12 aylık cari işlemler açığı, ağustos ayında 23.203 milyon dolara yükseldi.

Cari açığın yükselmesinde; dış ticaret açığının geçen yılın ağustos ayına göre 3.948 milyon dolar artarak 5.347 milyon dolara yükselmesi ile turizm ve ulaşım gelirlerindeki sert düşüşle hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin 4.602 milyon dolar azalarak 1.179 dolara gerilemesi etkili oldu.

Doğrudan yatırımlarda 2020 yılı Ağustos ayında 374 milyon dolarlık giriş yaşanırken portföy yatırımlarında 1.973 milyon dolar tutarında net çıkış olmuştur. Diğer yatırımlarda ise 1.482 milyon dolarlık giriş gerçekleşti. Rezerv varlıklarda, 7.602 milyon dolar azalış yaşanırken, net hata ve noksan kaleminde 2.845 milyon dolar çıkış görüldü.

 • Cari açığın temel olarak nasıl finanse edildiğini gösteren ödemeler dengesi istatistiklerine göre 2020 Ağustos ayında 4,6 milyar dolar olan cari açıkla beraber yabancıların 1 milyar dolarlık pay senedi, 249 milyar dolarlık tahvil satışı ve 717 milyon dolarlık çıkış gerçekleşen net varlık edinimi hesabıyla beraber toplamda 6,6 milyar dolarlık döviz çıkışı gerçekleşmiştir. Çıkan bu dövize karşılık yabancıların 374 milyon dolar doğrudan yatırımlardan ve 1,5 milyar dolar diğer yatırımlardan döviz girdisi olmuştur. 2,8 milyar dolar net hata ve noksan sonrasında ise TCMB’nin rezervlerinden 7,6 milyar dolarlık döviz çıkışı yaşandı.
 • Son 12 aylık dönemde ise 23,2 milyar dolar olan cari açıkla beraber yabancıların 5,5 milyar dolarlık pay senedi ve 10,8 milyar dolarlık tahvil satışıyla toplamda 6,9 milyar dolarlık döviz çıkışı gerçekleşmiştir. Çıkan bu dövize karşılık 4,3 milyar dolarlık doğrudan yatırımlardan ve 350 milyon dolar net varlık ediniminden döviz girdisi olurken büyük bir kısmı TCMB’nin yükümlülüklerinin artmasıyla oluşan diğer yatırımlar hesabından 11,5 milyar dolar giriş olmuştur. 13,5 milyar dolar net hata ve noksan sonrasında ise TCMB’nin rezervlerinde 36,9 milyar dolarlık azalma yaşanmıştır. Bir başka deyişle son 1 yıldaki 23,2 milyar dolarlık cari açığımız ve yabancıların 6,9 milyar dolarlık portföy satışları TCMB’nin rezervlerinden karşılanmış ve rezervler 36,9 milyar dolar azalmıştır

Dış Borç Stoku

 • Türkiye brüt dış borç stoku 2020 yılı ikinci çeyrek sonunda bir önceki çeyreğe göre %1,64 azalarak 421,8 milyar dolara geriledi. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise %3,86 azaldı. Brüt dış borç stokunun GSYH’ye oranı %56,8 oldu.
 • Bu dönemde kamu borcu bir önceki çeyreğe %3,86 azalarak 163,3 milyar dolara ve özel sektörün borcu %4,69 azalarak 238,9 milyar dolara geriledi.

 • 2020 yılı ikinci çeyreğinde net dış borç stoku bir önceki çeyreğe göre %3,81 azalarak 244,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise %6,74 azaldı. Net dış borç stokunun GSYH’ye oranı %32,9 olarak gerçekleşti.
 • Bankalar dış borç stoku ikinci çeyrek sonunda bir önceki çeyreğe göre %2,82 azalarak 141,2 milyar dolara geriledi. Parasal sektör hariç dış borç stoku da %5,16 azalarak 261 milyar dolar oldu.

Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi

 • Merkezi yönetim bütçe gelirleri, 2020 yılı Eylül’ünde aylık %27,31 azalırken, bir önceki yılın ayına göre %25,06 artarak 78,9 milyar TL’ye yükseldi. 2020 yılı ilk 9 aylık dönemdeki toplam bütçe geliri ise önceki yılın aynı dönemine göre %11,57 artışla 729,4 milyar TL olarak gerçekleşti.
 • Bütçe harcamaları eylülde aylık %35,14, yıllık %34,36 artışla 108,6 milyar TL olurken 2020 yılı ilk 9 ay toplamında önceki yılın aynı dönemine göre %17,63 artışla 870 milyar TL oldu.
 • Ağustos ayında 28,2 milyar TL fazla veren merkezi yönetim bütçesi, eylül ayında 29,7 milyar TL açık verdi. 2020 yılı ilk 9 ayında bütçe açığı bir önceki yılın aynı dönemine göre %63,82 artarak 140,6 milyar TL’ye yükseldi.
 • Faiz dışı denge, ağustos ayında 40,1 milyar TL fazla verirken eylül ayında 13,5 milyar TL açık verdi. 2020 yılı ilk 9 aylık döneminde ise faiz dışı açık bir önceki yılın aynı dönemine göre %656,6 artarak 32,8 milyar TL olarak gerçekleşti.

Enflasyon

 • Yıllık enflasyon, Ağustos ayındaki %11,77 seviyesinden eylül ayında %11,75’e geriledi. Aylık enflasyon ise %0,97 olarak gerçekleşti.
 • Ana harcama grupları itibariyle ev eşyası grubu aylık %3,02 ile en çok artan grup olurken ulaştırma, otomobil fiyatlarındaki artışın etkisiyle %1,84 artarak en çok yükselen ikinci grup oldu.
 • Eylül ayında düşüş görülen sadece iki grup oldu. Giyim ve ayakkabı grubu %0,07 ve eğitimin uzaktan devam edecek olması ve özel okullara KDV indiriminin etkisiyle eğitim, %0,03 azaldı.
 • Yıllık bazda ise 12 ana harcama grubunun hepsinde artış yaşanırken %25,17 ile en çok artış gösteren grup çeşitli mal ve hizmetler oldu.
 • Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), eylülde TL’deki değer kaybının etkisiyle aylık %2,65 arttı. Yıllık artış ise ağustostaki %11,53 seviyesinden %14,33’e yükselerek Temmuz 2019‘dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.
 • Ağustos ayından itibaren TL’de görülen sert değer kaybı, jeopolitik riskler ve pandemide vaka sayılarında yaşanan yükselişle belirsizlik ortamının devam etmesinin etkisiyle Eylül ayında açıklanan Yeni Ekonomik Program’da enflasyonun bu yılsonunda %10,5 olacağı tahminine paralel olarak enflasyonun çift hanelerde kalmayı sürdürmesini beklemekteyiz.

İşsizlik

 • Mevsim etkilerinden arındırılmamış işsizlik oranı Temmuz 2020’de %13,4 olarak gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı ise %15,9 oldu.
 • Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik, 2019 yılı Ağustos ayında %27,4 ile rekor kırmasının ardından bir miktar gerilese de Temmuz 2020’deki %25,9’luk oran ile dikkat çekiyor.

 • İstihdam oranı temmuzda bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,9 puan azalarak %43,5’e gerilerken istihdam edilenlerin %19,4'ü tarım, %19,6'sı sanayi, %6,1'i inşaat, %54,9'u ise hizmet sektöründe yer aldı. İşgücüne katılma oranı ise 3,5 puanlık azalış ile %50,3 olarak gerçekleşti.
 • Kovid-19 salgını nedeniyle işgücüne dahil olmayanların %9,7’lik artışla 31,1 milyon kişiye yükselişi dikkat çekerken, buna paralel olarak istihdam edilen nüfus ve işsiz sayısında da azalma meydana geldi.
 • Devletin, kısa çalışma ödeneği ve işçi çıkarma yasağını 3 ay daha uzatarak almış olduğu tedbirler işsizlikteki sert artışın bir süre daha önüne geçmiş olsa da iş gücüne katılım ve istihdam oranlarındaki düşüş sorun olmayı sürdürüyor.

Borsa İstanbul Araştırma Departmanı 21 2020 4.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

 • 2019 yılı Ekim ayında Suriye’nin kuzeyine düzenlenen Barış Pınarı Harekatı'nın ABD ve Rusya ile varılan mutabakatlarla başarıya ulaşmasıyla yönünü yukarı çeviren ve 2020 yılının başında 1.245,37 ile tarihi zirvesini yineleyen BİST100 Endeksi sonrasında satış baskısıyla karşılaştı.
 • Rekorun ardından Suriye rejiminin İdlib’te Türk askerlerine yaptığı hava saldırısı sonrası Rusya ile yaşanan gerilimle ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının finansal piyasalarda yarattığı panik havasının yurt içi piyasalara da sirayet etmesiyle 17 Mart‘ta 819,36 seviyesine kadar gerileyen BİST100 Endeksi, sonrasında yönünü yukarı çevirdi.
 • 2020 yılı üçüncü çeyreğinde 985,38-1.205,86 aralığında hareket eden BİST100 Endeksi, 1.145,24 puandan çeyreği kapattı.
 • Üçüncü çeyrekte %1,72 değer kaybeden BİST100 Endeksi, 2020 yılı ilk 9 aylık döneminde ise %0,09 getiri elde etti.
 • Endekse dolar bazlı bakıldığında üçüncü çeyreği 146,68 dolardan kapattı. Dolar bazlı endeksin üçüncü çeyrekteki değer kaybı %13,87 olurken ilk 9 aylık dönemde ise %23,86 değer kaybetti.  2020 yılı son çeyreğinde koronavirüs salgının devam ediyor oluşu, vaka sayılarında yaşanan artış, aşıya yönelik belirsizlik ve jeopolitik risklerden olumsuz etkilenebilir.

Borsa İstanbul Araştırma Departmanı 22 2020 4.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

 • 2020 ilk çeyreğinde koronavirüs salgını küresel piyasalara paralel olarak yurt içi piyasaları da olumsuz etkiledi. İkinci çeyrekte kayıplarını telafi eden piyasalar üçüncü çeyrekte ise karışık bir görüntü sergiledi.
 • 2020 yılının üçüncü çeyreğinde BİST100 Endeksi %1,72 değer kaybederken, BİST Sınai Endeks %13,21 değer kazandı.
 • 2020 yılı ikinci çeyreğinde tüm endeksler genel endekse katkı sağlarken üçüncü çeyrekte değer kayıpları görülen endeksler oldu.  Genel endekse en büyük katkıyı %78,60 getiri ile kobi sanayi verirken onu sırasıyla %33,37 ile tekstil ve %33,31 ile turizm izledi.
 • BİST100 Endeksi, 2020 yılının ilk dokuz aylık döneminde %0,09 değer kazanırken, Sınai Endeks %22,40 getiri elde etmiştir.
 • Yılın ilk 9 aylık döneminde %264,63 ile kobi sanayinin en çok getiri elde eden endeks olduğu görülmektedir. Onu sırasıyla %96,40 ile spor, %87,25 ile teknoloji ve %84,57 ile turizm izledi.
 • Düşüş yaşayan endeksler ise sırasıyla -%28,02 ile ulaştırma, -%27,79 ile banka, - %11,45 ile mali, -%7,54 ile BİST30, -%3,64 ile BİST50 ve -%0,37 ile holding oldu.

Model Portföy 28.10.2020 Araştırma Departmanı 24 2020 3.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

 • 2020 yılı üçüncü çeyreğinde, BİST100 Endeksi %3,60 değer kaybederken, baz olarak aldığımız BİST Sınai Endeks %11,29 ve Model portföyümüz %10,56 değer kazanmıştır. (Model Portföy hesaplama periyodumuz nedeniyle endeksler ve şirketler için baz alınan tarih aralığı 30.06.2020-29.09.2020)
 • Yılın ilk çeyreğinde, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle şirketlerin tedarik zincirinde oluşan aksamalar, üretimlerine ara vermeleri, çalışma saatlerini azaltma ve vardiyalı çalışma sistemi gibi virüse karşı alınan önlemler ve küresel piyasalarda yaşanan panik havasının yurt içi piyasalara da sirayet etmesi şirketleri olumsuz etkilemiştir. İkinci çeyrekte Nisan ve Mayıs ayında devam eden salgının etkileri Haziran ayı itibariyle yerini yeni normalleşme sürecine bırakırken şirketlerin faaliyetlerinde de canlanmaları beraberinde getirmiştir.
 • 2020 yılı üçüncü çeyreğinde EREGL, TRGYO, CIMSA, SODA, TRKCM, BIMAS ve BRSAN portföyümüze katkı sağlarken AYGAZ, TOASO, TUPRS, TCELL ve PETKM payları getirimizi aşağı yönde baskılamıştır.  Üçüncü çeyrekte model portföyümüzde en yüksek getiriyi %42,84 ile BRSAN sağlarken en düşük getiriyi -%11,56 ile TUPRS elde etmiştir.
 • Model portföyümüz 2020 yılı ilk 9 aylık döneminde %21,03 değer kazanmıştır.  2020 yılının ilk 9 ayında ise BIMAS, %48,67 ile en çok kazanç sağlayan hisse senedi olmuştur. En düşük getiriyi ise -%37,58 ile TUPRS elde etmiştir.
 • TRKCM ve SODA paylarının, tüm aktif ve pasif malvarlığı unsurlarının bir bütün olarak devralınması suretiyle SISE bünyesinde birleşmesi sonrası son kez işlem gördükleri 30.09.2020 tarihi itibariyle portföyümüzden çıkmışlardır.
 • Araştırma Model Porföyümüzde 14,47 TL hedef fiyatla yer alan BRSAN, hedef fiyatımızı %15 aşarak 16,67 TL ile rekor seviyesini gördüğü 29.09.2020 tarihi itibariyle tavsiye listemizden çıkarılmıştır.

Türk Lirası - Araştırma Departmanı 26 2020 4.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

 • 2020 yılı başında ABD’nin Irak’ta İranlı generali öldürmesiyle artan jeopolitik riskler, Suriye rejiminin İdlib’te Türk askerlerine yaptığı hava saldırısı sonrası Rusya ile artan gerilim, koronavirüs salgını, pandemi nedeniyle ekonominin kısmen kapatılması, Merkez Bankası rezervlerindeki azalış, makroekonomik verilerde yaşanan bozulma, sondaj çalışmaları nedeniyle Yunanistan ile artan gerilim 2020 yılında TL’de sert değer kaybına neden oldu.
 • 2018 yılının Ağustos ayında yaşanan kur şoku sonrası bir süre sakin bir seyir izleyen döviz kurları 2020 yılı üçüncü çeyrek boyunca rekor üstüne rekor kırdı.  2020 yılının başında sırasıyla 5,84 ve 6,51 seviyelerine kadar geri çekilen Dolar/TL ve Euro/TL sonrasında yönünü yukarı çevirdi.

 • TCMB’nin 22 Ekim toplantısında beklentilerin aksine politika faizini artırmaması sonrası Dolar/TL, 8,2391 ve Euro/TL ise 9,7169 ile tarihi zirvelerini gördü.
 • 2020 yılı üçüncü çeyreğinde TL karşısında dolar %13,31, euro ise %18,09 değer kazandı.
 • Yılın ilk 9 aylık döneminde ise dolar, TL karşısında %30,63 değer kazanırken Euro’nun TL karşısındaki kazancı %35,94 oldu.

Faiz - Araştırma Departmanı 26 2020 4.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

Türkiye 10 yıllık tahvil faizi 2018 yılı Ağustos ayında %22,69 ile ve 2 yıllık gösterge tahvil faizi Ekim 2018’de %28 ,15 ile tarihi zirvelerini gördü .

2020 yılında Haziran ayında % 8 ,14 seviyesine kadar gerileyen Türkiye 2 yıllık tahvil faizi, Ağustos ayında %14 ,15 ile 2020 yılının en yüksek seviyesini gördü .

Türkiye 10 yıllık tahvil faizi, 2020 yılı ilk çeyreğinde %10 ,04 seviyesine kadar gerilerken, üçüncü çeyrekte %14 ,83 ile 2020 yılının en yükseğine ulaştı

TCMB , 2019 yılında toplamda 1 .200 baz puan faiz indirimi gerçekleştirerek politika faizini %12 seviyesine çekerken indirimlere 2020 yılında da devam etti .

TCMB , 2020 yılı birinci çeyreğinde 16 Ocak’taki yılın ilk toplantısında 75 ve 19 Şubat toplantısında 50 baz puanlık indirime giderken, koronavirüs salgını nedeniyle 17 Mart’ta (planlı toplantı tarihi 19 Mart) olağanüstü toplanarak 100 baz puan indirime gitti ve politika faizini % 9 ,75 seviyesine indirdi .

Yılın ikinci çeyreğinde ise 22 Nisan toplantısında 100 baz puan ve 21 Mayıs toplantısında 50 baz puan daha indirim yaparak haftalık repo faizini %8,25’e çeken TCMB, 25 Haziran ve 23 Temmuz toplantısında değişiklik yapmayarak haftalık repo faizini mevcut % 8 ,25 seviyesinde bıraktı .

Üçüncü çeyrekte 20 Ağustos toplantısında değişiklik yapmayarak politika faizini % 8 ,25 seviyesinde bırakan TCMB, 24 Eylül’de TL’deki sert değer kaybının etkisiyle son iki yıldaki ilk faiz artırımını gerçekleştirdi ve politika faizini 200 baz puan artışla %10 ,25’e çekti . 22 Ekim toplantısında ise değişikliğe gitmeyen Merkez Bankası, politika faizini %10 ,25 seviyesinde bıraktı .

Altın - Araştırma Departmanı 27 2020 4.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

İlk çeyrekte kısa süreliğine 1.451 dolarla 2020 yılın en düşüğünü gören altının onsu, sonrasında koronavirüsün hızla yayılması, hükümetlerin teşvik paketleri, merkez bankalarından gelen genişlemeci adımlar, makroekonomik verilerdeki bozulma, ekonomilerin açılmaya başlamasıyla birlikte koronavirüs vaka sayısındaki sert yükseliş ve doların zayıflamasının etkisiyle yükselişini hızlandırarak ağustos ayında 2.075,17 dolara yükseldi.

Gram altın, ons fiyatındaki sert yükseliş ve TL’deki sert değer kaybına paralel olarak ekim ayında 505 TL ile rekor kırdı.

2020 yılının üçüncü çeyreğinde %19,32 getiri sağlayan gram altının 2020 yılının ilk 9 aylık dönemdeki getirisi ise %61,27 oldu.

Altının onsu üçüncü çeyrekte %5,90, yılın ilk 9 ayında ise %24,24 getiri elde etti.

VARLIK YÖNETİM MODELİ

3.Ç 2020 Varlık Yönetim Modeli Performansı

 • 2020 yılı ikinci çeyreğini 1.504,39 seviyesinden kapatmasının ardından yükselişini sürdüren Sınai Endeks, üçüncü çeyreği 1.703,19 puandan tamamladı.
 • Üçüncü çeyrek beklentimize göre VYM portföyümüzü %30 hisse, %20 SGMK, %30 altın ve %20 döviz sepeti olarak belirlemiştik.
 • Sınai Endeks, üçüncü çeyrek genelinde yukarı yönlü hareketini sürdürse de 1.400-1.750 bandından çıkmamış olup VYM’de çeyrek boyunca aynı dağılım uygulanmıştır.
 • VYM portföyümüzün 2020 üçüncü çeyreğinde %13,26 değer kazanırken son dört çeyrekte %44,72 getiri elde etmiştir.

 • Model Portföyümüz üçüncü çeyrekte %10,56 ve BİST Sınai Endeks %11,29 değer kazanırken, BİST100 Endeksi %3,60 değer kazanmıştır.
 • Sabit getirili menkul kıymetler VYM portföyümüze %2,98 katkı verirken döviz sepeti tarafından %16,27 ve altın tarafından %20,82 getiri sağlanmıştır.
 • Uygulamaya geçirildiği 18/08/2011 tarihinden bu yana VYM portföyümüzün kümülatif getirisi %400,25 ve yıllık ortalama bileşik getirisi ise %17,98 olmuştur.

Rapor için tıklayınız.

https://www.bmd.com.tr/page/rapor_detay/4439/2020-4.ceyrek-strateji-raporu.htm

Kaynak BMD
Hibya Haber Ajansı

Okunma